Biżuteria a typ kolorystycznyJakim jestem typem kolorystycznym? Z pewnością to pytanie zadawałyście sobie nie raz. Jakie kolory powinnam stosować w makijażu, jakie w garderobie, na jaki kolor pofarbować włosy? A jaka biżuteria będzie najbardziej współgrała z moim typem urody? W analizie kolorystycznej wyszczególnia się cztery typy kolorystyczne – wiosna, lato, jesień, zima, czasem też podaje się dwa dodatkowe typy pośrednie – typ pośredni „wiosna-jesień” oraz typ pośredni „lato-zima”. I co z tego wynika?

Lato i zima są to chłodne typy kolorystyczne, wiosna i jesień – ciepłe typy. Chłodnym typem jest osoba, której naturalna kolorystyka (cera, oczy, włosy) jest w tonacji chłodniej, ciepłym typem jest osoba, której naturalna kolorystyka jest w tonacji ciepłej. Chłodny typ będzie się korzystniej prezentował w otoczeniu chłodnych barw (włosy, makijaż, biżuteria, garderoba), ciepły typ lepiej wygląda w ciepłych kolorach. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim to, że jeśli „zgrzeszymy” i ubierzemy się w kolor nie z tej tonacji będziemy wyglądały gorzej niż normalnie. Dużo gorzej.

 

Podczas profesjonalnej analizy kolorystycznej u stylistki na własne oczy możecie się przekonać jak dany kolor wpływa na wygląd waszej twarzy, na koloryt cery, wyrazistość rysów, blask oczu. Być może okaże się, że uwielbiany przez was żółty kolor tworzy na waszej twarzy głębokie sińce pod oczami a w czarnym swetrze wyglądacie pięć lat starzej… Za to w liliowej bluzce nawet bez makijażu prezentujecie się przepięknie.

 

Ten artykuł przybliży Paniom świat analizy kolorystycznej, jednak całym sercem polecamy spotkanie ze stylistką, która przy pomocy zestawu kilkudziesięciu różnokolorowych chust przeprowadzi profesjonalną analizę, dzięki której nie będą Panie się tylko domyślać, będą Panie pewne swego typu urody.

 

A tymczasem przedstawiam Panią Wiosnę, Panią Lato, Panią Jesień i Panią Zimę.

 

Wiosna – ciepły typ kolorystyczny.

 

Ten typ kolorystyczny występuje w naszej szerokości geograficznej niezmiernie rzadko.

Cera wiosen jest brzoskwiniowa, łososiowa, większość wiosen miewa rumieńce i one też są w ciepłej tonacji łososia, moreli. Opalenizna wiosny jest bardzo charakterystyczna ? piękny ciepły złocisto-żółtawy odcień brązu. Jeśli wiosna nie od razu opali się na brąz, to wcześniej jej skóra przybiera odcień czerwony (nie mylić z chłodnym różowym). Wiosny mogą posiadać piegi – zawsze w ciepłym odcieniu złota, szampana.

Wiosny od dziecka są blondynkami. Są to np. blond miodowy, złocisty, blond z refleksami w odcieniu ciepłej rudości, również słomkowe, nawet kukurydziane.

Kolory oczu to wszystkie odcienie niebieskiego: niebiesko-szare, niebiesko-zielone, błękitno-turkusowe, miodowe i jasnobrązowe. U wiosny nie występują ciemne barwy oczu, np. czarny, ciemnobrązowy, czy granatowy. Charakterystyczna jest tęczówka – bardzo klarowna, czysta, dość mocno kontrastująca z białkiem. Oprawa oczu wiosny jest delikatniejsza niż u lata, brwi, rzęsy zazwyczaj są tak jasne jak włosy.

Usta kobiety wiosny oczywiście też są w ciepłym odcieniu. Morela, łosoś, brzoskwinia, koral, ciepły brzoskwiniowy róż.

W jakich kolorach Wiosna wygląda korzystnie? Kolory wiosen to mieszanka wszystkich barw obecnych w przyrodzie o tej porze roku. Podstawą są barwy świeże, żywe, jasne, ciepłe, z domieszką żółci. Takie jak: biel kremowa, kość słoniowa, wszelkie żółcie, brzoskwinie, morele, pomarańcze, koralowy, łososiowy, ciepły brzoskwiniowy róż, miodowy, piaskowy, większość odcieni zieleni od jasnych (zieleń jabłka), po zieleń trawy, groszku, ciepły turkus, ciepły żółtawy brąz, złoty brąz, kolor metalu: złoto.

Niekorzystnie wiosna wygląda w chłodnych kolorach oraz w kolorze czarnym.

 

Biżuteria dla typu kolorystycznego Wiosna: przede wszystkim delikatna. Zbyt duże ozdoby nie współgrają ze zwiewną i ulotną naturą Wiosen. Wiosna dobrze wygląda w mocnych kolorach, takich jak turkus, żółty topaz, niebieski szafir, jasny bursztyn – czyli we wszystkich barwach ze swojej balety kolorystycznej. Świetnie komponuje się oczywiście biżuteria z rogów, tworzywa w ciepłym kolorze kości słoniowej. Jeśli Wiosna ma ochotę na perły, to powinna postawić na kremowobiałe lub żółtawe. Oczywiście będzie też pięknie się prezentowała na Wiośnie biżuteria ze wszystkich rodzajów żółtego złota i ciepłego złota czerwonego.

 

Lato – chłodny typ kolorystyczny.

 

Ten typ kolorystyczny występuje w naszej szerokości geograficznej bardzo często. Ponad 50% populacji to kobiety i mężczyźni Lata. W związku z tym, że ten typ tak często występuje, osoby te dość mocno różnią się od siebie. Wspólnym mianownikiem jest jednak różowawy lub błękitnawy odcień skóry, oraz szarawy odcień włosów.

Skóra Lata jest chłodna. Może być jasna, z różowym odcieniem, mogą prześwitywać błękitne żyłki. Skóra jest mocno ukrwiona. Karnacja może być też bardziej śniada, nie ma jednak w niej złocistego czy żółtawego ciepłego odcienia. Można nawet powiedzieć, że karnacja ma szarawy, matowy odcień. Lato może się rumienić. Rumieniec jest zdecydowanie chłodny – różowy lub bordowy. Opalenizna Lata również jest chłodna – jeśli na początku ma kolor czerwony to jest chłodna czerwień, różowawa, brąz jest szarawy, ?brudny?, nie ma złocistego blasku, jak w przypadku opalenizny Wiosny. Jeśli Lato posiada piegi to plamki są w szarym odcieniu brązu.

Odcień włosów jest zawsze chłodny, popielaty, szarawy. Włosy mogą być w kolorze blond, aż po jasny brąz. Panie Lata często twierdzą, że ich włosy są w kolorze ?mysim?, bez wyrazu.

Oprawa oka u kobiety Lato jest dość ciemna, często jest ciemniejsza niż włosy. Jeśli chodzi o oczy, to występują głównie kolory: niebieski, szary, zielony. Cechą bardzo charakterystyczną oczu Lata jest to, że tęczówka zmienia kolor w zależności od nastroju, pory dnia, czy innych czynników oraz to, że nie ma wyraźnej granicy pomiędzy tęczówką a białkiem, oczy wydają się być zamglone.

Usta są w chłodnym odcieniu różu, maliny.

Korzystnymi kolorami dla Lata są kolory chłodne z dominującym pigmentem niebieskim, przypudrowane, pastelowe. Takie jak: pudrowy róż, malinowy, kakaowy, chłodny beż, brąz orzecha włoskiego, lawenda, wiśniowy, śliwkowy, jasny błękit i wszystkie jego pastelowe odcienie, granat z domieszką bieli, popielaty, szary, grafit, stalowy, srebro, seledyn, zieleń świerkowa, mięta, czerwień wina, chłodna zgaszona czerwień. Niekorzystnie Lato prezentuje się w czerni oraz w ciepłych kolorach.

 

Jaka biżuteria jest stworzona dla Kobiety Lato? Lato dobrze wygląda w „starej” biżuterii, szlachetnie matowej. Dobrze jest Latu również w biżuterii o chodnych ale delikatnych barwach. Rubin i granat są wprawdzie lśniące, ale nie są krzykliwe i dlatego Lato może je nosić. Inne kamienie mleczne, na przykład niebieskawe opale, niebieska akwamaryna, zielony nefryt, szarozielony granat to również odpowiedni wybór dla tego typu kolorystycznego. Latom pasują także diamenty oraz perły o barwie szarej lub różowej. Złoto – białe lub chłodne czerwone. Srebro oczywiście też jest metalem odpowiednim na Lata.

 

Jesień – ciepły typ kolorystyczny.

 

Wśród czterech typów kolorystycznych w Polsce Jesień występuje bardzo rzadko.

Typowa Jesień, jaka wszystkim nam się kojarzy, to kobieta o bladej cerze, z piegami, zielonymi oczami i burzą rudych włosów. I tak może właśnie wyglądać Jesień. Może też mieć cerę dość ciemną, oliwkową, ciemną oprawę oka, brązowe włosy. I ten ciemniejszy typ bywa mylony z chłodnym typem jakim jest zima.

Cera Jesieni jest ciepła, może być blada, przezroczysta w odcieniu kości słoniowej, może też być ciemniejsza, oliwkowa, z odcieniem brzoskwini. Jesienie bardzo rzadko miewają rumieńce. Opalają się też różnie – Jesień o cerze bladej ulega poparzeniom słonecznym, Jesień o oliwkowej karnacji opala się na ciepły piękny brąz.

Jesienie zazwyczaj mają piegi. I to nie tylko na nosie. Piegi są w ciepłym odcieniu brązu, złota, miedzi.

Włosy Jesieni ? zwykle grube, gęste, często kręcone. Wszelkie rudości, mahonie, marchewkowe, ceglaste, ciepły brąz z kasztanowym blaskiem. Jeśli Jesień będzie blondynką, to blond zawsze w odcieniem rudości.

Tęczówka oka dość silnie kontrastuje z białkiem, mimo tego, iż jest ono w odcieniu bieli złamanej żółcią. Najbardziej klasyczną barwą oczu występującą u jesieni jest zieleń, ale pojawia się także jasny i ciemny brąz w odcieniach miodu, bursztynu, kasztanów, kolor szary, oliwkowy.

Kolor ust kobiety Jesieni jest oczywiście ciepły – łosoś, koral, pomarańczowy, morela, brzoskwinia.

Korzystne kolory dla Pani Jesieni to kolory ciepłe, dojrzałe, ale ciemniejsze niż dla Wiosny, zgaszone. Takie jak: biel wełny, ecru, żółć kukurydzy, żółć słoneczna, stare złoto, szampan, brzoskwiniowy, morelowy, oranż, wszystkie odcienie rudości, ceglasty, miedziany, rdzawy, mahoń, musztardowy, cynamon, czerwień pomidorowa, brąz kasztanowy, złocisty brąz, zieleń oliwkowa, zgniła zieleń, ciepły nasycony turkus, ciepły śliwkowy, ciepły fiolet. Niekorzystnymi kolorami dla Jesieni są kolory chłodne, kolor czarny i biały.

 

Biżuteria dla Jesieni ? natura, czyli: ozdoby z drewna i rogu, z tworzyw sztucznych w kolorze pożółkłej kości słoniowej, korale z bursztynu lub kości, biżuteria ze skóry lub piór. Dużą biżuterię może również nosić Pani Jesień, pod warunkiem, że nie będzie to biżuteria mocno błyszcząca. Jeśli chodzi o kamienie o nasyconych barwach, to Jesieni pasują: mocny czerwony koral, żółtozielony nefryt, żółty topaz, ciepły agat, żółtawe perły. Jesień może też nosić złoto (za wyjątkiem białego) a także miedź i brąz.

 

Zima – chłodny typ kolorystyczny.

 

Kobieta Zima jest bardzo charakterystyczna, nie da jej się po prostu nie zauważyć. Kontrastowa, chłodna, wysuwa się na pierwszy plan.

Można wyróżnić dwa podtypy Zimy. Pierwszy potocznie zwany ?królową śniegu? ? alabastrowa cera z chłodnym różowym rumieńcem, błękitne oczy, czarne włosy. Drugi – Zima tzw. „południowa” – śniada cera (ale w odróżnieniu od śniadej Jesieni, cera Zimy ma chłodny szarawy odcień), ciemne często czarne włosy, bardzo ciemna oprawa oka.

W większości Zimy nie posiadają piegów. Jeśli już, to w chłodnym odcieniu szarego brązu. Zima śniada opala się szybko, na bardzo ciemny brąz z szarym odcieniem. Zima blada opala się wolniej, najpierw na różowo, żeby później zbrązowieć. Usta w chłodnym odcieniu różu, maliny, bardzo często pigment jest mocny i wyrazisty.

Włosy są ciemne w chłodnym popielatym odcieniu. Od jasnego brązu po czarny. Zimy w dzieciństwie bardzo często bywają blondynkami.

Barwa oczu to: błękit lazurowy, szafir, ciemna chłodna zieleń, brązowy, piwny, czarny. W zasadzie nie spotyka się u zim oczu w kolorze mieszanym, np. niebiesko-zielonych. Barwy są zdecydowane, czyste. Bardzo charakterystyczne jest to, że u Zimy tęczówka mocno kontrastuje z białkiem, białko zaś jest tak białe, że aż sprawia wrażenie błękitnego.

Korzystne kolory dla Kobiety – Zimy to wszystkie chłodne, nasycone barwy, czyste, ostre, z domieszką niebieskiego, niezłamane szarością. Bardzo dobrze Zima wygląda w kontrastach oraz jako jedyny typ kolorystyczny super prezentuje się w czystej bieli i czerni. Kolory to np.: śnieżna biel, fuksja, malina, krwista czerwień o chłodnym zabarwieniu, czerwień szkarłatna, wiśnia, bordo, oberżyna, ciemna śliwka, żurawina, fiolet, cyklamen, zimny głęboki granat, szafir, chabrowy błękit, lodowy morski błękit, zimny lodowy turkus, zieleń butelkowa, zieleń sosny, brąz gorzkiej czekolady, grafitowy, ciemnostalowy, srebro, hebanowa czerń. Niekorzystnie Zima będzie się prezentowała w ciepłych kolorach i złocie.

 

Biżuteria dla typu zimowego może lśnić i błyszczeć – im bardziej będzie ekstrawagancka tym lepiej, bo będzie się lepiej wpasowywała w wyrazistą urodę Zimy. Zimie pasują diamenty, brylanty, kryształy i sztras. Duże ozdoby, bransolety, kolczyki z tworzywa sztucznego wyglądają na zimach jak kosztowności. Zima – pełna kontrastów – potrzebuje również dużych kontrastów w biżuterii: czarny jak smoła onyks, mocno czerwony rubin, intensywnie zielony szmaragd. Jeśli perły to najlepiej kilka sznurów i tylko w chłodnej bieli lub szarości. Metale dla zimy: platyna, białe złoto, srebro.

 

Justyna Jazgarska

 

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii stylizacja i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *