Buty i krawaty naszych mężczyzn, czyli kilka zasad, które kobieta znać powinna.Czy można zaryzykować stwierdzenie, że wygląd mężczyzny jest wizytówką jego kobiety? Chyba tak. Warto więc znać podstawowe zasady dobrego stylu, szczególnie w takim zakresie jak obuwie i krawat. Czyli w zakresie tych elementów, które ewidentnie zaświadczają, czy mężczyzna zna zasady dobrej prezencji. Na początek przeanalizujemy dwie ważne części męskiego stroju, czyli krawat i obuwie. Jakie zasady nas obowiązują?

Wszystko o krawacie.

 

Czynnikami wpływającymi na estetykę krawata są: surowiec, z którego został sporządzony; kształt krawata, jego faktura i kolorystyka oraz to jak się komponuje przede wszystkim kolorystycznie, z pozostałymi elementami stroju.

 

Krawaty bawełniane i skórzane używamy tylko do strojów weekendowych, a do pozostałych wyłącznie jedwabne. Klasyczny, tradycyjny krawat posiada w najszerszym miejscu miarę 8, 5 cm. Nie używajmy, niezależnie od tego jaka jest moda, krawatów zbyt wąskich, ani zbyt szerokich. Najbardziej istotnymi czynnikami są jego kolorystyka i komponowanie się z pozostałymi elementami stroju.

 

Jeżeli chcemy, by dłużej nam służył, powinniśmy go nosić tylko jeden dzień – następnie musi przynajmniej jeden dzień „odpoczywać”. Po zdjęciu krawata należy go natychmiast rozwiązać i przechowywać w taki sposób, by mógł luźno zwisać albo był zwinięty w rulonik. Krawatów się nigdy nie pierze. W wyjątkowych wypadkach możemy próbować zlikwidować niewielkie zabrudzenia piorąc go chemicznie i tylko miejsca zabrudzone.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wygląd krawata jest sposób zawiązania go. Jeżeli chodzi o długość krawata, to odpowiedni jest taki, który pozwala krawatowi kończyć się na pasku do spodni. Węzeł dopasowuje się do koszuli – nie powinien wystawać poza końce kołnierzyka, do wzrostu i ogólnej budowy ciała – im większy mężczyzna tym większy węzeł.

Podstawowe węzły to: klasyczny, prosty, półwindsor, windsor, diagonalny i krzyżowy Najczęściej używa się węzła prostego, który doskonale się układa, windsorskiego, który jest szeroki i perfekcyjny, półwindsorskiego, który jest węższy oraz najbardziej klasyczny i tradycyjny.

 

Wybór odpowiedniego krawata nie jest banalną sprawą, ponieważ powinien on być dostosowany zarówno do karnacji, czyli typu kolorystycznego mężczyzny, koszuli oraz garnituru.

Mężczyzna o chłodnym typie urody takim jak Lato lub Zima powinien nosić garderobę w chłodnych barwach. Mężczyzna o ciepłym typie kolorystycznym – Wiosna lub Jesień – powinien komponować strój w ciepłych kolorach. Niezależnie od tonacji koszula powinna być jaśniejsza od garnituru, a krawat ciemniejszy od koszuli. I na odwrót.

Nadrzędna zasada łączenia kolorów w męskim stroju – prostota i minimalizm. Należy trzymać się zasady trzech kolorów w ubraniu. Na przykład: ciemny garnitur jasna koszula i ciemny krawat, granatowy garnitur; błękitna koszula i krawat w paski czerwone błękitne i granatowe. Inna wersja tej zasady: dwa elementy gładkie i jeden w deseń. Jeżeli koszula jest w paski lub kratę, to bezpieczniej założyć jest krawat gładki. Jeżeli koszula jest gładka, to decydujmy się na krawat z wzorami. Mając do wyboru garnitur w prążki, dobieramy wtedy krawat o znacząco węższych lub znacząco szerszych prążkach.

 

Kupując krawat należy sprawdzić jego jakość chwytając za węższy koniec i obserwując w jaki sposób wisi. Jeśli się będzie, nawet nieznacznie skręcał, nie należy go kupować. Trzeba też przeprowadzić „test paznokcia” pocierając nim krawat. Zabieg ten nie powinien pozostawić na nim żadnych śladów.

 

 

I co nieco o butach.

 

Buty to podstawa stylowego wyglądu. Zarówno w męskim stroju jak i w damskim mają wielkie znaczenie. Buty nowe maja cudowną moc odmładzania „starego” garnituru, buty dobrej jakości, w doskonałym stanie mają cudowną moc dodawania klasy i punktów reszcie stroju. Niestety buty kiepskiej jakości, lub niezadbane, niewyczyszczone potrafią bardzo mocno obniżyć nasze akcje i zwyczajnie zepsuć wizerunek. Nawet w sąsiedztwie najdroższego garnituru. Dlatego warto zadbać o ten element stroju.

 

Najlepiej postawić na klasykę. Buty droższe, skórzane, o klasycznym kroju, będą prezentowały się lepiej niż tańsze „jednosezonowe” wersje, będą też dłużej nam służyły… Warto zainwestować w dobrej jakości obuwie.

 

Do garnituru najlepsze są oksfordy, czyli gładkie, sznurowane buty, na skórzanej podeszwie, wykonane z lekko połyskującej skóry. Równie popularnym typem eleganckiego męskiego obuwia są derby. Czy różnią się te dwa rodzaje butów? Główny element różniący to przyszwa – w oksfordach jest zamknięta, czyli jakby przyszyta do reszty buta, w oksfordach jest otwarta – na zewnątrz, da się rozchylić, wygląda jak naszyte uszy. W stylu casual są mokasyny – wygodne obuwie, niepasujące do garnituru.

 

Buty muszą odpoczywać. Tak samo jak krawaty. Nie należy nosić dwa dni z rzędu tej samej pary butów.

 

Justyna Jazgarska

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii stylizacja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *