Cellulit – jak sobie z nim poradzić?Cellulit, skórka pomarańczowa, czy może błędnie nazywany cellulitis. Niezależnie od tego jak go nazywasz, z pewnością nie potrafisz go zaakceptować. Cellulit to powszechnie występująca przypadłość większości dorosłych kobiet. Przypadłość polegająca na występowaniu nierówności, zgrubień, gąbczastych bruzd na ciele ? głównie w okolicach ud i pośladków. Nie jest łatwo się go pozbyć. Czy to jest w ogóle możliwe?

Cellulit i cellulitis – definicje.

 

Nie można stosować zamiennie tych pojęć, gdyż oznaczają zupełnie inny stan.

Cellulit oznacza nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Jest to w problem wyłącznie kosmetyczny.

 

Cellulitis jest stanem zapalnym podskórnych tkanek, który wymaga leczenia antybiotykowego. Jego objawem jest obrzęk i zaczerwienienie skóry, którym najczęściej towarzyszy ból. Przyczyną wystąpienia cellulitisu jest infekcja bakteryjna mogąca pojawić się po ukąszeniu, poparzeniu lub zranieniu odsłoniętych części ciała.

 

Przyczyny powstawania cellulitu.

 

Przyczyn powstawania cellulitu, jak również uwarunkowań sprzyjających jego rozwojowi, jest wiele i trudno jest jednoznacznie określić jedną podstawową przyczynę. Zazwyczaj przyczyną powstawania efektu skórki pomarańczowej jest szereg nakładających się na siebie czynników.

 

Najważniejszą przyczyną powstawania cellulitu jest hormon kobiecy – estrogen, im go więcej, tym bardziej nasza skóra jest podatna na ten nieestetyczne defekt.

 

Poza tym w powstawaniu cellulitu dużą rolę odgrywają takie czynniki jak :

 

– nieodpowiednia dieta, w tym: nadmierne spożywanie węglowodanów, tłuszczów zwierzęcych, soli oraz wysoko przetworzonej żywności,

– stosowanie tabletek hormonalnych np. antykoncepcyjnych lub przyjmowanych w ramach hormonalnej terapii zastępczej,

– siedzący tryb życia,

– problemy z nadwagą,

– używki, takie jak: alkohol, papierowy, kawa

– długie, gorące kąpiele,

 

– uwarunkowania genetyczne.

 

Ja walczyć z cellulitem?

 

Najważniejsze jest to, żeby sobie uświadomić, iż nie jest możliwe całkowite zwalczenie tego defektu. Oczywiście odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia, przy jednoczesnym stosowaniu specjalnych kosmetyków lub zabiegów, może przynieść w pełni zadowalające efekty w postaci znacznej redukcji lub całkowitej likwidacji cellulitu. Jednakże, jeśli po pozbyciu się z powierzchni skóry nie dodających urody zgrubień i nierówności, powrócimy do niezdrowego trybu życia, menu obfitującego w tłuszcze i kaloryczne lub wysoko przetworzone produkty, nawrót skórki pomarańczowej jest niemal pewny.

 

Co będzie nam sprzyjało w walce z cellulitem?

 

Rzucenie palenia.

Palenie papierosów powoduje odcięcie dopływu substancji odżywczych do skóry. Zamiast tego na własne życzenie „szpikujemy” się trudnymi do wydalenia toksynami. Wszystko to ma wpływ na zmniejszenie elastyczności skóry i rozwój cellulitu.

 

Zabiegi na ciało.

Warto stosować codziennie podczas kąpieli masaże szorstką gąbką lub rękawicą – pobudzimy w ten sposób cyrkulację układu limfatycznego, co z kolei polepszy przepuszczalność gromadzących tłuszcz komórek. Dobrze jest także stosować nawilżające i ujędrniające balsamy, jednak pamiętajmy, że nie zastąpią nam one odpowiednio zbilansowanej diety i wzmożonej aktywności fizycznej.

 

Nawilżanie od środka.

Najlepszą metodą na oczyszczenie organizmu z toksyn i nagromadzonej w tkankach wody, jest picie dużej ilości wody mineralnej. To najprostszy sposób na oczyszczenie organizmu. Wypłukując z niego sód, powstrzymujemy zatrzymywanie się wody w naszym ciele. Zaleca się picie co najmniej 1,5 litra mineralnej niegazowanej wody dziennie.

 

Regularna aktywność fizyczna.

Wybór jest ogromny i zależy tylko od naszych upodobań i stylu życia – może to być szybki marsz, gimnastyka w domowym zaciszu, wizyta na siłowi, rower, rolki, pływanie, tenis, aerobic, pilates, itd. Itp. Najodpowiedniejszą formą ruchu – pod kątem walki z cellulitem – jest trening aerobowy. Może to być szybki marsz, najlepiej w urozmaiconym terenie z dużą ilością wzniesień, jazda na rowerze stacjonarnym lub tradycyjnym, ćwiczenia na stepperze lub pływanie, wykonywane przez co najmniej 50-60 min., 3-5 razy w tygodniu. Ważne jest, aby taki trening wykonywać we właściwej dla siebie intensywności, optymalnej do spalania tkanki tłuszczowej. Dobrą opcją jest również dynamiczna joga. Pozwala ona spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, ponieważ łączy w sobie ćwiczenia oddechowe z dynamicznie wykonywanymi pozami generującymi ciepło. Pomaga również poprawić krążenie krwi, trawienie oraz działa ujędrniająco.

 

Odpowiednia dieta.

Dieta antycellulitowa powinna dostarczać pokarmy nie zawierające namiaru kalorii, wolne od toksyn, mające działanie oczyszczające, z dużą ilością składników odżywczych i o małej zawartości tłuszczu. Do produktów tych należą:

  • warzywa i owoce zawierające dużo witamin i soli mineralnych oraz błonnika, który zapewnia sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego
  • zboża, kiełki i nasiona strączkowe w formie możliwie mało przetworzonej
  • potrawy z soi, które zawartością białka mogą konkurować z mięsem, a nie zawierają toksyn znajdujących się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego.
  • woda – co najmniej 6-8 szklanek dziennie.

Zrezygnujmy z:
– tłustych potraw i mocno przyprawionych, ponieważ sprzyjają odkładaniu się wody w organizmie,
– cukru, białego pieczywa, słodzonych napojów,
– soli (zamiast niej stosujmy mieszanki ziołowe),
– palenia papierosów i picia kawy.

 

 

Justyna Jazgarska
Ten wpis został opublikowany w kategorii uroda i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *