Cera naczynkowa – jak o nią dbać i upiększać?Czerwone policzki, płatki nosa, widoczne pajączki, skóra mocno reagująca zaczerwienieniem na zmiany temperatury. Znasz to? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla ciebie. Pielęgnacja i makijaż cery naczynkowej. Jakich kosmetyków używać, a czego się wystrzegać. Co robić, aby wyglądać doskonale od rana do wieczora? Jak sobie radzić z typowymi problemami tego typu skóry? Jak zmniejszyć widoczność zaczerwienień?

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

 

Cechą charakterystyczną skóry naczynkowej jest kruchość i wrażliwość – tak na kosmetyki jak i na czynniki atmosferyczne. Problemy z pękającymi naczyniami krwionośnymi pojawiają się u kobiet w różnym wieku. Pękanie naczynek może być też związane ze zmianami hormonalnymi lub nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji tego typu skóry jest dobór odpowiednich preparatów. Tendencja do rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych może być jednym z czynników późniejszego rozwoju trądziku różowatego.

 

Przyczyny.

 

Wśród przyczyn wpływających na kruchość naczyń krwionośnych (a konkretnie tych najmniejszych – włosowatych) należy wymienić:

– alergie,
– zaburzenia hormonalne,
– wrodzoną wrażliwość skóry,
– nadciśnienie tętnicze,
– choroby układu pokarmowego,

– zaburzenia krążenia,

– czynniki emocjonalne.

 

Dobrej kondycji skóry naczynkowej nie sprzyjają czynniki takie jak:
– wiatr, mróz,
– wahania temperatury,
– zbyt długie przebywanie na słońcu.

 

Pielęgnacja.

 

Podstawą pielęgnacji skóry jest rozpoznanie jej potrzeb, w przypadku skóry naczynkowej bardzo ważne jest wyeliminowanie substancji, które mogłyby ją dodatkowo podrażniać.

 

Cera naczynkowa nie toleruje gorącej wody. Jej temperatura powinna być umiarkowana.

Codzienna pielęgnacja tej cery wymaga odpowiednich kosmetyków. W takich preparatach powinny znaleźć się odpowiednie substancje, które uszczelniają naczynka i wzmacniają je, chroniąc przed pękaniem. Ich zadaniem jest również pielęgnacja skóry.

 

Substancjami korzystanie wpływającymi na cerę naczynkową są m.in. : zmniejszająca kruchość naczyń rutyna, wyciąg z arniki górskiej, który redukuje zaczerwieniania oraz wspomaga krążenie krwi, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, do którego właściwości należy uelastycznianie ścian naczyń. Nie mniej ważne są witaminy takie jak : chroniąca przed pękaniem naczynek witamina PP, oraz uszczelniająca naczynka witamina C.

 

Oprócz pielęgnacji cery w domu zaleca się w przypadku cery naczynkowej wizyty u dermatologa i kosmetyczki. Lekarz może przeprowadzić specjalną kurację naczyniową, natomiast w gabinecie kosmetycznym można skorzystać z zabiegów poprawiających stan skóry.

 

Stan skóry naczynkowej poprawić mogą zabiegi kosmetyczne, dobre efekty przynosi wykonywanie maseczek łagodzących, relaksujących oraz wzmacniających naczynia krwionośne.

W walce z pękającymi naczynkami wykorzystuje się też laser, który powoduje obkurczanie naczyń. Zabiegiem wykonywanym w celu zamknięcia popękanych naczyń jest elektroliza. Ważne jest, aby zabiegi zamykania naczynek przeprowadzać jesienią.

 

Odpowiedni makijaż cery naczynkowej.

 

Właścicielki cery naczynkowej powinny zaopatrzyć się w zielony korektor, zieloną bazę pod makijaż lub kryjący podkład, spod którego nie będą widoczne czerwone przebarwienia twarzy. Zielony korektor lub bazę nakładamy na miejsca zaczerwienione po wcześniejszym wklepaniu kremu. Po odczekaniu chwili – w tym czasie zaczerwienia znikną, twarz nabierze szarego odcienia – należy nałożyć na twarz podkład. Następnie podkład matowimy i dalej kontynuujemy makijaż według naszych preferencji.

 

Pamiętajmy, że tak jak zielony korektor nałożony na czerwone policzki neutralizuje ich kolor, tak zielona bluzka obecna koło czerwonej twarzy podkreśla zaczerwienienia. Więc jeśli nie zatuszowałaś makeupem naczynek, nie zakładaj w okolicach twarzy niczego w kolorze zielonym.

 

Justyna Jazgarska

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii makijaż, uroda i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Cera naczynkowa – jak o nią dbać i upiększać?

  • Tinker Bell pisze:

    Jeżeli idzie lato i nie używa się już podkładu tylko trochę pudru mineralnego, to czy jest jakiś kosmetyk,który zminimalizuje zaczerwienienia?

    Czy tylko pozostaje zabieg u kosmetyczki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *