Jak dobierać dodatki?To, że dodatki są koniecznością, wie każda z nas! Dzięki dodatkom można w jednej chwili całkowicie zmienić charakter stroju, dodatki mogą w subtelny sposób podkreślić atuty Twojej figury, dodatki mogą też odwracać uwagę od mniej atrakcyjnych fragmentów Twojej figury. W końcu też dodatki mogą całkowicie odmienić styl ubrań. Lubimy dodatki. Ale jak je dobierać? Na jaką zdecydować się torebkę, biżuterię, szal?Punktem wyjścia w kwestii doboru dodatków jest analiza sylwetki. To czy jesteś bardzo szczupła, czy średniej udowy ciała, czy może posiadasz obfite krągłości wpływa na fakt noszenia lub nie paska, wpływa na rodzaj,wielkość i sposób noszenia torebki, kształt Twojej twarzy czy długość szyi decyduje o tym, jaka biżuteria będzie korzystna i w jaki sposób wiązać apaszki wokół szyi. Znaczenie ma też kształt Twojej sylwetki. Czy masz sylwetkę zrównoważoną i proporcjonalną ? czyli urocza talia a biodra są wyrównane biustem lub ramionami. Czy może masz sylwetkę zrównoważoną, ale brak jej dużego wcięcia w talii? Może posiadasz figurę rozbudowaną na wysokości bioder? Albo odwrotnie – biodra są szczupłe w porównaniu z szerokimi ramionami i/lub dużym biustem?

Nie będziemy się zajmować klasyfikacją sylwetek. Analizę swojej figury musisz zrobić sama, chociażby korzystając z internetowych programów do tego stworzonych (polecam: www.jakasylwetka.pl), możesz skorzystać z porad stylistki, możesz poprosić o pomoc koleżankę, która zapewne będzie potrafiła na twoje ciało spojrzeć bardziej obiektywnie niż ty sama.

Podstawowe zasady doboru dodatków.

Należy pamiętać o jednym – o wielkości swojej sylwetki. I o tym, żeby wzory i nadruki były proporcjonalne do wielkości sylwetki.

Jeśli jesteś niską i drobną kobietą i nałożysz na siebie koszulę z ogromne kwiaty – Twoja sylwetka ulegnie optycznemu pomniejszeniu. Jeśli jednak jesteś kobietą wysoką i postawną i nałożysz koszulę w drobniutki deseń – Twoja sylwetka optycznie się powiększy.

Jeśli chcesz pewną partię ciała poszerzyć lub uwypuklić – stosuj w tych miejscach tkaniny we wzory, których poszczególne elementy są oddalone od siebie, mają nieregularne kształty i kontrastują z tłem. Jeśli chcesz natomiast optycznie pomniejszyć fragment ciała, to noś wzory, których elementy są rozmieszczone w równych odstępach, mają regularny kształt i nie kontrastują swoim kolorem z tłem.

Pamiętaj o zasadzie proporcji dobierając torebki, naszyjniki, itd. Drobna kobietka = drobna torebka. Postawna kobieta + solidna torebka.

Typ sylwetki a dodatki.

Właścicielka sylwetki proporcjonalnej (biodra zrównoważone biustem lub ramionami) z wciętą talią może nosić torbę zarówno pod pachą, jak i w ręce, jednak należy pamiętać, że obfity biust zostanie optycznie powiększony przez torbę umiejscowioną pod pachą. Taka sylwetka może nosić pasek jaki chce i gdzie chce. Najważniejsze jest to, żeby nie zapominać, że sam fakt posiadania doskonałych proporcji figury nie wystarczy – należy podkreślać owe idealne kształty. Im jesteś niższa i tęższa jednocześnie tym wyżej powinnaś nosić pasek – zrezygnuj raczej z paska umiejscowionego na biodrach. Możesz za to nosić szerokie paski, nawet jak jesteś osobą niską i puszystą.

Kobieta o sylwetce rozbudowanej od pasa w dół powinna powiększać górną część ciała, więc torebki noszone pod pachą będą idealne, niekorzystnie na proporcje sylwetki wpłyną torebki kończące się na biodrach (przewieszone na pasku) lub niżej (trzymane w ręku). Taka sylwetka powinna absolutnie zapomnieć o pasku na biodrach, aby dodatkowo nie poszerzyć tej części ciała. Może nosić pasek na wysokości talii lub wyżej, jeśli towarzyszą temu spodnie lub spódnica o podwyższonym stanie.

Kobieta o sylwetce rozbudowanej od pasa w górę powinna nosić torby do ręki, które będą zwisać poniżej bioder. Powinna też szczególnie powinna zaprzyjaźnić się z paskiem. Pasek powinien być umiejscowiony na biodrach, aby nadać im więcej krągłości. Taki zabieg spowoduje że biodra się bardziej zrównoważą z większą „górą” i figura nabierze lepszych proporcji. Pasek może być szeroki, bogato zdobiony. Im jesteś niższa i tęższa tym twój pasek powinien się znaleźć wyżej, ale nie wyżej niż na górnej linii bioder,ewentualnie możesz założyć szeroki pasek zaciągnięty tuż nad biodrami.

Sylwetka prosta, zrównoważona, bez wcięcia w tali powinna nosić pasek centralnie w talii. Stworzy to iluzję wcięcia w talii, bo nawet lekkie ściągnięcie w pasie, powoduje zaokrąglenie bioder i biustu, tym samym wysmukla talię. Im jesteś niższa i tęższa tym pasek powinien być węższy i mocniej zaciskający talię. Mając taka sylwetkę kategorycznie odstaw torebki, które się nosi na wysokości tali oraz przepasujące tułów (listonoszki). Noś torbę pod pachą lub w ręce.

Wszystkie te zabiegi mają na celu optycznie poprawić proporcje sylwetki lub nie pogłębiać dysproporcji.

A biżuteria?

Po pierwsze – jej wielkość musi być dobrana do wielkości naszej sylwetki. Im jesteśmy drobniejsze, tym delikatniejszą biżuterię powinnyśmy nosić.

Po drugie – im mamy krótszą szyję, tym bardziej wiszące naszyjniki powinnyśmy zakładać. Coś co zwisa, ciągnie w dół, wydłuża, więc takim zabiegiem wydłużymy optycznie szyję. Zakładając obróżkę, skrócimy szyję, co może być pozytywne w przypadku właścicielki długiej szyi.

Po trzecie – kolczyki. Długie, wiszące wydłużą szyję, ale też wydłużą twarz. Okrągłe, kwadratowe poszerzą twarz.

Szale i apaszki.

Jeśli chcemy wydłużyć szyję, tułów, wysmuklić sylwetkę, powinnyśmy zakładać szale i apaszki w ten sposób, żeby luźno zwisały z ramion w dół.

Umiejscowienie na środku szyi, omotanie wokół jest wskazane w przypadku długiej szyi.

Do dzieła dziewczyny! Przymierzcie kilka pasków, przymierzcie kilka torebek w różny sposób, zamotajcie w różnym kształcie szale czy apaszki – zobaczycie, że ten niepozorny element garderoby potrafi zdziałać cuda dla naszych sylwetek. Ten niepozorny element, zawierający się w haśle „dodatki”. Odpowiednio dobrane dodatki mogą wspaniale nadać charakteru i smaczku naszej stylizacji.

Justyna Jazgarska

www.jakasylwetka.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii moda, stylizacja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *