Jak nosić torebkę?Nigdzie bez niej nie wyjdziemy. Musi pomieścić wszystkie bardzo i mniej bardzo potrzebne rzeczy, dokumenty, telefon, kosmetyki, kalendarz i inne kobiecie skarby. Nie musi być już tylko czarna lub brązowa. Może być mała, średnia, duża lub wielka. Z przegródkami pomagającymi w zachowaniu porządku lub w formie worka, czasem bez dna mogłoby się wydawać. Nasza przyjaciółka – torebka. Jaka będzie idealna?

Torba idealna? To torebka średnich rozmiarów, noszona w zgięciu łokcia. Przyciągnie wzrok do ku przedramieniu i nadgarstkowi, które w przypadku większości kobiet są najszczuplejszymi i najmniej problematycznymi częściami ciała.

Oczywiście nie można generalizować i trzeba pamiętać o jednej najważniejszej zasadzie dotyczącej doboru dodatków – dodatki i torebki dobieramy proporcjonalne do figury. Czyli filigranowa kobietka nie nosi wielkich toreb, duża i puszysta kobieta nie nosi dużych, miękkich toreb, ale też nie nosi malutkich torebeczek, torba na pasku przerzuconym na ukos ciała pogrubia sylwetkę z przodu, a plecak pogrubia sylwetkę z profilu.

Analiza sylwetki powinna być punktem wyjścia w kwestii doboru torebki idealnej.

Niezależnie jaką mamy sylwetkę raczej nie decydujemy się na plecak ani na torbę na pasku przerzuconym przez tułów z powodów podanych wyżej.

Im jesteśmy wyższe i mocniej zbudowane, tym większe wybieramy torebki.

Właścicielka sylwetki proporcjonalnej (biodra zrównoważone biustem lub ramionami) z wciętą talią może nosić torbę zarówno pod pachą, jak i w ręce, jednak należy pamiętać, że obfity biust zostanie optycznie powiększony przez torbę umiejscowioną pod pachą.

Kobieta o sylwetce rozbudowanej od pasa w dół powinna powiększać górną część ciała, więc torebki noszone pod pachą będą idealne, niekorzystnie na proporcje sylwetki wpłyną torebki kończące się na biodrach (przewieszone na pasku) lub niżej (trzymane w ręku).

Kobieta o sylwetce rozbudowanej od pasa w górę powinna nosić torby do ręki, które będą zwisać poniżej bioder.

Wszystkie te zabiegi mają na celu optycznie poprawić proporcje sylwetki lub nie pogłębiać dysproporcji.

Czyli wracamy do punktu wyjścia – wygrywa torebka średniej wielkości (do większości sylwetek będzie pasowała), noszona w zgięciu łokcia, ale dająca się też zawiesić pod pachą lub trzymać w ręku.

A poniżej mały przegląd rodzajów torebek.

 • Torebka beczułka – torebka o kształcie przypominającym beczułkę, z charakterystycznymi paskami otaczającymi korpus. Jest raczej mała, nadaje się do no noszenia w rękach, czasem (jeśli jest średnich rozmiarów) da się nosić pod pachą.
 • Kopertówka – mała torebka bez paska noszona w dłoniach lub pod ramieniem.
 • Torebka hobo – torebka w kształcie półksiężyca. Ma pasek umożliwiający noszenie jej na ramieniu (opada wówczas na wysokości biustu).
 • Torba messenger – duża torebka zamykana od góry klapką. Może być noszona na ramieniu lub na ukos przez ramię. Opada na wysokość bioder.
 • Torba satchel – duża torba z dwoma uchwytami lub paskami, noszona w dłoni.
 • Torba shopper – duża, funkcjonalna torba o przestronnym wnętrzu, odpowiednia na zakupy i do pracy.
 • Torba tote – duża torba ze sporą liczbą wewnętrznych przegródek oraz kieszeniami na zewnątrz.

Jaką mam sylwetkę? Pomoże www.jakasylwetka.pl.

Justyna Jazgarska

Prezentowane torebki pochodzą z kolekcji firmy:

Bon Prix – http://www.bonprix.pl/
Ten wpis został opublikowany w kategorii moda, stylizacja i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak nosić torebkę?

 • Tinker Bell pisze:

  A kolor, czy dalej trzeba dobierać torebkę do butów?

  • Justyna pisze:

   Absolutnie nie ma takiej potrzeby :-). Wg zasad kompozycji stroju biznesowego to kolor paska powinien być identyczny jak kolor butów ;-), z torebką możemy bardziej lub bardzo zaszaleć. I dobrze :-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *