Jesienne zabiegi upiększającePo wakacjach zaczynamy myśleć o bardziej profesjonalnych niż tych wykonywanych w domowym zaciszu zabiegach kosmetycznych i w tym celu szukamy ofert gabinetów kosmetycznych. Dla niektórych zabiegów jesień to idealna pora roku na ich wykonanie z tego względu, że promieniowanie słoneczne oraz opalenizna stanowią przeciwwskazanie. Jakie zabiegi kosmetyczne warto mieć na uwadze, odwiedzając kosmetyczkę po wakacjach?

Jesienią doskonałe będą zabiegi mające na celu głębokie złuszczenie naskórka, regenerację, nawilżenie, odżywienie oraz wygładzenie skóry. Najlepszymi zabiegami o tej porze roku są mikrodermabrazja, złuszczanie kwasami owocowymi czy peelingi medyczne. Również zabiegi wykonywane laserem, takie jak depilacja czy zamykanie naczynek, najlepiej rozpocząć właśnie teraz.

 

Mikrodermabrazja diamentowa.

Polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, za pomocą głowicy pokrytej naturalnymi diamentami. Dzięki zabiegowi skóra jest oczyszczona, odmłodzona, zostają usunięte niewielkie przebarwienia i zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Ponadto mikrodermabrazja powoduje stymulację naturalnego wzrostu nowej tkanki.

Złuszczanie kwasami owocowymi oraz peelingi medyczne.

To za biegi polegające na głębokim złuszczaniu naskórka. Warto rozpocząć kurację kwasami owocowymi jesienią, gdy słońce słabiej przygrzewa, ponieważ skóra w czasie ich stosowania staje się cienka i wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Zabiegi złuszczania kwasami owocowymi dają efekt dogłębnie oczyszczonej, świeżej skóry. Poprawia się jej koloryt, zostaje optymalnie nawilżona i wygładzona. Rozpuszczalne w wodzie kwasy AHA są polecane dla skór suchych i zniszczonych opalaniem – nawilżają ją i zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Z kolei peelingi TCA stosuje się przy takich defektach, jak plamy przebarwieniowe, posłoneczne uszkodzenia skóry czy blizny potrądzikowe. Trzeba powtarzać je kilkakrotnie wykonując serię zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasu.

Peelingi medyczne mają złożone i wielopłaszczyznowe działanie – nie ograniczają się wyłącznie do złuszczania. Pomagają w stymulowaniu odnowy komórkowej, poprawiają gęstość i napięcie skóry, spłycają zmarszczki i blizny, oraz ujednolicają koloryt skóry i ją rozświetlają. Najpopularniejszymi peelingami są te z użyciem kwasów: migdałowego, glikolowego, pirogronowego, trójchlorooctowego oraz Cosmelan, jednakże wybór odpowiedniego preparatu zależy od rodzaju problemów skóry i powinien być dokonany w trakcie konsultacji lekarskiej.

Depilacja laserowa.

 

Zabieg depilacji laserowej polega na naświetleniu światłem laserowym włosa w mieszku włosowym, co prowadzi do selektywnej fototermolizy tego mieszka. Mieszek włosowy zostaje usunięty na stałe. Kluczowa rolę w tym procesie odgrywa melanina, która znajduje się zarówno we włosie jak i w naskórku i jest ona przewodnikiem dla światła laserowego. Dlatego tak ważne jest by depilowana okolica nie była opalona. Skóra powinna być jak najbardziej pozbawiona opalenizny, wtedy osoba wykonująca może ustawić wyższe parametry lasera, a co za tym idzie depilacja jest skuteczniejsza. Zabieg jest rozłożony w czasie, wykonuje się go co 4 do 8 tygodni, w zasadzie aż do uzyskania zadowalającego efektu (często jest to nawet 6 zabiegów), dlatego warto zastanowić się nad nim już teraz, by nie tracić czasu.

Zamykanie naczynek.

 

Wykonanie zabiegu zamykania rozszerzonych naczynek również warto rozważyć na początku jesieni, bo tak jak i w przypadku wcześniej omawianych zabiegów wczesna jesień jest idealną porą roku. Kuracja ta jest najskuteczniejsza, jeśli naczynka nie są narażone na duże zmiany temperatury. Dlatego też lato i zima to nie jest dobry czas na ten zabieg. Jesień – jak najbardziej.

 

Do wyboru mamy skleroterapię, elektrokoagulację, laser lub urządzenie IPL. Zdecydowanie najskuteczniejszą, a zarazem najbezpieczniejsza metodą jest usuwanie laserowe. Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej, nie narusza ciągłości tkanki i jest wysoce precyzyjny. Laserem zamyka się zarówno naczynka na twarzy jak i na ciele. Jednak bardzo duże naczynia, np. na nogach, lepiej jest poddać zabiegowi skleroterapi. Zabieg polega na podaniu do uszkodzonych naczyń środka farmakologicznego. Środek ten działa na śródbłonek naczynia krwionośnego, co powoduje stopniowe włóknienie ściany naczynia, zmniejszenie średnicy, po czym jego zarośnięcie. Z zewnątrz objawia się to zaniknięciem widocznych dotychczas, nieestetycznych siatek żylnych. Po zabiegu pacjentka powinna nosić specjalne rajstopy uciskające, co latem może powodować pewien dyskomfort, dlatego zabiegi przeprowadza się w chłodne dni.

 

Zabieg elektrokoagulacji powoli odchodzi do lamusa, ze względu na istnienie bezpieczniejszych i skuteczniejszych metod. Jednakże część gabinetów nadal go przeprowadza z dużym powodzeniem. Zabieg polega na wbiciu w skórę specjalnej, jednorazowej igły, która jest jednocześnie elektrodą zasilana prądem o stałym natężeniu. Przepływ prądu przez elektrodę powoduje ścięcie białek, co uszkadza naczynko i zamyka je.

 

Metoda zamykania naczynek urządzeniem IPL jest skuteczna tylko w przypadku płytko położonych naczynek i rumienia. Głębiej położone naczynka obkurczają się tylko na krótki czas, w związku z czym pacjenci często nie są zadowoleni z zabiegu. W przypadku takich osób łączy się IPL z laserem lub elektrokoagulacją.

 

Justyna Jazgarska
Ten wpis został opublikowany w kategorii uroda i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *