Krótkie nogi – wydłużamy strojem? Proszę bardzo!Nogi po samą szyję – marzenie większości z nas? Idealnie by było, gdyby do tego jeszcze były szczupłe, zgrabne i dopełniające resztę naszej powabnej sylwetki. Nie trzeba cudu, aby optycznie wydłużyć tę część ciała. A jak wiadomo – nogi które są dłuższe, wydają się szczuplejsze. Potrzeba zaledwie znajomości kilku ważnych zasad oraz oczywiście stosowania się do zaleceń. Zadanie na dziś – wydłużyć nogi!

Na początek trzy bardzo ważne kwestie.

 

Skąd wiemy, że mamy krótkie nogi?

 

Łatwo to sprawdzić za pomocą centymetra krawieckiego, stojąc prosto i bez butów na podłodze. Według tak zwanego idealnego podziału proporcjonalna sylwetka dzieli się na osiem równych odcinków. Cztery z nich znajdują się w odcinku od kroku do podłogi. I te cztery odcinki mówią właśnie o tym, czy mamy nogi odpowiedniej długości, czy może za krótkie, czy nieco dłuższe niż wynika to z naszego wzrostu. Nogi o idealnej długości stanowią połowę naszego wzrostu. Czyli owe cztery odcinki mają być równe połowie wzrostu. Jeśli odcinki są dłuższe, to mamy do czynienia z nogami długimi, jeśli są krótsze, to dotyczą krótkich nóg i ich właścicielki powinny zapoznać się z dalszą częścią tego artykułu.

 

Jak inni widzą nasze krótkie nogi.

 

O „krótkości” nóg świadczy tył a nie przód. Być może jak patrzysz na siebie w lustrze, to nie widzisz aż tak bardzo dysproporcji na linii nogi/tułów, jednak zapewniam cię – dysproporcja ta jest mocniej zauważalna z tyłu. Nie obcasy, a odpowiednio odziana pupa pomogą nogi wydłużyć. Ponieważ to umiejscowienie pupy zdradza długość nóg. Teoretycznie można zakryć pupę dłuższą tuniką. Ale czasem ten zabieg jeszcze bardziej nogi skróci, bo mocno wydłuży tułów. Jak nie popełnić takie błędu? Czytaj dalej.

 

Poziome podziały.

 

Skoro nogi to jedna druga wzrostu, to znaczy, że w sytuacji idealnych proporcji nie rzuca się w oczy ani tułów (zbyt długi, zbyt krótki), ani nogi (zbyt krótkie, zbyt długie). Czyli tak naprawdę mamy sylwetkę podzieloną na dwa i wszystko jest w normie. Norma zaczyna być jednak zachwiana, gdy mamy długi tułów i krótkie nogi. Lepiej wówczas przełamać dysproporcję ciała dzieląc sylwetkę na trzy lub więcej części. Oto przykłady:

– Podział na dwa (zła opcja): jednobarwna tunika do połowy uda połączona z legginsami. Odcinek pierwszy to tunika (dłuuuugi), odcinek drugi to legginsy (krótki). Nogi są jeszcze krótsze niż w rzeczywistości.

– Podział na trzy (dobra opcja): jednobarwna tunika do połowy uda, na nią założona dżinsowa kurtka do bioder, do tego legginsy. Mamy w tym przypadku trzy linie: kurtka, tunika, legginsy, żadna z linii nie przeważa, nogi wyglądają na proporcjonalne.

– Podział na dwa (dobra opcja, jeśli się ją odpowiednio zastosuje): gorset w kolorze x kończący się równo z talią, długa spódnica do kostek w kolorze Y, buty na obcasie. Mamy w tym przypadku podział na dwa, ale proporcje zostały odwrócone i długi tułów został skrócony optycznie, a wydłużone zostały nogi.

 

Pamiętajmy jednak, że dzielenie sylwetki w poziomie, poszerza ją nieco oraz skraca. Więc jeśli krótkim nogom towarzyszy nadmiar kilogramów lub niski wzrost, to należy uważać z mocnymi kontrastami kolorystycznymi dzielącymi poziomo sylwetkę.

 

 

Zasady doboru stroju w przypadku krótkich nóg.

 

 1. Zrezygnuj z krótkich nogawek i zbyt obcisłych spodni, bo te zdradzają gdzie kończy się pupa, a gdzie zaczynają się nogi.
 2. Dżinsy rurki i wszelkie obcisłe spodnie odpadają- nawet obcasy nie pomogą, bo obcasy nie zatuszują tyłu twojej figury (patrz punkt 1).
 3. Ubrania z obniżoną talią, jeszcze bardziej cię skrócą.
 4. Spodnie z podwyższaną talią też nie są dobre, bo ekstremalnie wydłużą podbrzusze a tym samym podkreślą miejsce gdzie kończy się pupa.
 5. Noś dzwony lub każde inne spodnie z szerokimi lub rozszerzanymi nogawkami – ukryją miejsce, w którym zaczynają się nogi.
 6. Długa spódnica noszona do butów na wysokim obcasie, lub spódnica do połowy łydki do botków na obcasie optycznie wydłuży twoje ciało Tak samo dobrą opcją będzie spódnica o długości tuż pod kolano – jest to idealna długość dla każdej figury i każdej nogi, pozwoli pokazać światu całą najbardziej apetyczną część nogi. Wystrzegaj się natomiast spódnic ze skosu – skosy oblepiają ciało, więc akcentują twój tył (patrz punkt 1).
 7. Każda zbyt obcisła sukienka lub spódnica, oblepiająca Twoje kształty, zdradzi długość nóg.
 8. Długa suknia z podwyższoną talią pięknie poprawi proporcje sylwetki (pod warunkiem, ze nie będzie obcisła).
 9. Sukienka lub tunika noszona na spodnie również będzie dobrym rozwiązaniem.
 10. Dwuwarstwowe bluzki (jedna na drugą) poprawią proporcje figury, przełamując długi tułów (patrz: poziome podziały).
 11. Zrezygnuj z obcisłych spodni biodrówek, które dodatkowo skracają sylwetkę.
 12. Noś obcasy. Obcasy wysmuklają łydkę i dodają naszym nogom parę centymetrów. Pamiętaj jednak, że sam obcas nie załatwi wszystkiego (patrz: pupa).
 13. Twój strój powinien mieć jak najwięcej pionowych linii, zwisających ozdób, lub pasków, które optycznie wydłużają (jeśli dodatkowo jesteś niedużego wzrostu).
 14. Przestrzegaj zasady: kolor butów, skarpet i spodni musi być zharmonizowany.
 15. Jeśli nie czujesz się dobrze na wysokich obcasach, nie będziesz też dobrze w nich wyglądać.

 

 

Justyna Jazgarska

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii stylizacja i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *