Metody likwidacji niechcianego owłosienia.Niechciany wąsik pod kobiecym nosem, owłosienie pod pachami, na łydkach. To główne fragmenty naszego ciała, na gładkości których nam zależy. Wosk, maszynka czy depilator? Nie wiesz, co wybrać, aby nie podrażnić skóry i pozbyć się włosków na jak najdłużej? A może epilacja? Czym się charakteryzują te metody i jakich efektów możemy oczekiwać. Oto przewodnik po bolesnej mniej lub bardziej krainie metod depilacji.

Depilacja to zabieg, który usuwa włosy tylko czasowo. Jest zdecydowanie najczęstszym i jednocześnie najłatwiejszym rozwiązaniem problemu niechcianego owłosienia, które można bezpiecznie stosować w domowym zaciszu. Epilacja to całkowite i stałe usunięcie włosa poprzez osłabienie cebulki i mieszków włosowych.

 

Do metod depilacji zaliczamy:

 

Golenie – jest to chyba najbardziej rozpowszechniona metoda usuwania zbędnego owłosienia. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwość stosowania, natychmiastowy efekt oraz niski koszt. Wady to konieczność częstego powtarzania zabiegu dla utrzymania gładkiej skóry oraz możliwość wystąpienia podrażnień. Poza tym, każde golenie wzmacnia włosy, które odrastają grubsze i silniejsze.

 

Depilacja woskiem – polega na położeniu płynnego wosku, który po zestaleniu lub przyłożeniu papierka jest zrywany szybkim ruchem razem z włoskami. Należy pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniej długości włosów do zabiegu. Zbyt krótkie nie zostaną usunięte. Depilacja woskiem jest metodą tanią a jej efekty utrzymują się dłużej niż po goleniu. Minusem natomiast jest ból towarzyszący zabiegowi, podrażnienia skóry oraz możliwość oparzenia przy nakładaniu gorącego wosku.

 

Depilacja pastą cukrową – używamy do niej mieszanki wody, cytryny i cukru w postaci skrystalizowanej masy. Po ugnieceniu jej w palcach, nakładamy na skórę w miejscu gdzie chcemy się pozbyć owłosienia (nigdy pod włos). Kiedy dobrze zwiążę się ona z włosami, szybkim ruchem odrywamy ją. Mimo, że metoda ta jest podobna do depilacji woskiem, jest mniej bolesna. Co najważniejsze jest to metoda typowo domowa. Bo to mieszankę przygotować można każda z pań w zaciszu własnego mieszkania. Wychodzi to dużo taniej, niż analogiczny zabieg w salonie kosmetycznym. Co ważne, jako metoda prawie bezbolesna, stosowana jest też do regulowania owłosienia w okolicach bikini. Depilacja pastą cukrową nie podrażnia skóry, a do tego jej resztki ze skóry, dość łatwo usunąć pod bieżącą wodą. Bez wątpienia zaletą tej metody jest to, że pozwala usuwać bardzo krótkie włosy, a do tego robi to bardzo skutecznie.

 

Depilacja mechaniczna – depilacja za pomocą urządzeń wyposażonych w system gumek, pęset, i wirujących dysków, który usuwa włosy wraz z cebulkami. Ze względu na ból, który towarzyszy zabiegowi, współczesne depilatory posiadają rozmaite rozwiązania minimalizujące jego intensywność. Skóra po takim zabiegu pozostaje gładka dłużej niż po goleniu, ale wzrasta ryzyko zapalenia mieszków włosowych oraz zaburzeń wzrostu włosa, co może skutkować powstaniem stanów zapalnych.

 

Depilacja chemiczna – występujące najczęściej w postaci pianek lub kremów preparaty oddziaływujące tylko na widoczną część włosa. Mechanizm działania polega na osłabieniu włosa poprzez poddanie go działaniu solom kwasu tioglikolowego, które rozpuszczają kreatynę włosa – stąd nieprzyjemny zapach. Już po kilku minutach włoski zostają osłabione i łamią się u nasady. Niewątpliwą zaletą metod chemicznych jest wyeliminowanie bólu, oraz łatwość stosowania. Trzeba jednak pamiętać, że związki chemiczne mogą powodować podrażnienia, a zawarte substancje zapachowe mogą wywołać alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Na rynku obecne są także preparaty o statusie dermokosmetyków oparte na naturalnych składnikach, które hamują wzrost włosów poprzez systematyczne blokowanie odżywiania cebulek. Jest to pośrednia, wspomagająca forma depilacji, bezbolesna a przy tym w pełni bezpieczna.

 

Depilacja laserowa – nie ustają spory na temat klasyfikacji tej metody. Badania jednak udowodniły, że włosy po zabiegu laserowym odrastają po kilku latach. Tym samym przyjęło się uważać ją za metodę pozbycia się owłosienia na pewien czas, a więc za formę depilacji. Zabieg polega na wielokrotnym naświetlaniu włosów laserem o różnej długości fali odpowiednim do koloru włosa. Na skutek wysokiej temperatury uszkodzeniu ulega brodawka włosa. Skuteczność zabiegu zależy od umiejętności osoby wykonującej zabieg – stały dobry efekt można uzyskać przez równomierne naświetlanie wszystkich włosów – plamka światła laserowego ma natomiast średnicę rzędu 1-3mm.

 

Rozjaśnianie – metoda oparta na założeniu mówiącym, że jasnych włosów nie widać. Jej zalety to łatwość zastosowania. Niestety, dostępne preparaty jednocześnie podrażniają skórę i nie są wystarczająco skuteczne.

 

Do metod epilacji zaliczamy:

 

Elektroepilacja – zwana także epilacją igłową, jest jedyną jak dotąd potwierdzoną metodą permanentnego usuwania owłosienia. Polega na wprowadzeniu do mieszka włosa miniaturowej sondy (igły) wykonanej ze stali chirurgicznej, przez którą płynie prąd. Impuls elektryczny powoduje trwałe uszkodzenia w macierzy włosa uniemożliwiając jego wzrost. Istnieją trzy typy elektroepilacji, różniące się od siebie rodzajem emitowanych impulsów: elektroliza, termoliza oraz blend. Termoliza przebiega szybciej niż elektroliza, blend, czyli metoda łącząca pozostałe dwie metody, trwa dłużej, jednak to metoda najmniej bolesna i najbardziej skuteczna.

 

Jak radzić sobie z podrażnieniami po depilacji oraz problemami w trakcie?

Depilując się za pomocą maszynki musimy pamiętać o zdezynfekowaniu jej za pomocą spirytusu salicylowego. Natomiast skórę warto zabezpieczyć substancją zmiękczającą owłosienie i zapewniającą poślizg maszynki. Do tego celu można użyć pianki, żelu bądź kremu do depilacji. Maszynkę lub ostrza, jeśli są wymienne, należy zmieniać stosunkowo często.

Korzystając z depilatora elektrycznego warto jest bezpośrednio przed depilacją odbyć letnią kąpiel i zakończyć ją chłodnym prysznicem. Skóra po kąpieli jest zmiękczona dzięki czemu włoski łatwiej ją opuszczają. Jeżeli ciało jest przegrzane może dojść do podrażnień i rozszerzeń naczynek krwionośnych. Zimny prysznic umożliwia pozamykanie zbyt rozszerzonych naczynek i zmniejszy odczuwalność bólu.

Podczas stosowania plastrów z woskiem skóra musi być czysta, pozbawiona jakichkolwiek kremów, balsamów i sucha. Jeżeli tego typu zasady nie zostaną zachowane depilacja nie przyniesie oczekiwanego efektu, dodatkowo pozostawiając pewne podrażnienia.

Kremy do depilacji zawierają substancje chemiczne, których zadaniem jest „rozpuszczanie” keratyny czyli podstawowego budulca włosa. W tym przypadku głównie poprzez skład preparatów dochodzi do częstych podrażnień. Im krócej krem znajduje się na skórze tym powstanie podrażnień maleje, dlatego też nie wolno przetrzymywać kremu na skórze dłużej niż jest to opisane na ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli dojdzie już do wystąpienia podrażnień, można je załagodzić stosując maść z alantanem lub panthelonem.

Jeżeli występuje problem wrastających włosków musimy zastosować nieco inne metody. Problem ten pojawia się najczęściej u osób stosujących depilację woskiem i depilatory elektryczne. Aby wyleczyć tą dolegliwość należy przemyć miejsce wrastania włosa spirytusem salicylowym i wyciągnąć włos delikatnie również zdezynfekowaną igłą. Złym sposobem natomiast jest wyciskanie włosków. Dochodzi wtedy do podskórnych mikrowylewów tworzących przebarwienia. Pomocne przy usuwania wrośniętych włosków są również peelingi i częste nawilżanie skóry. Do tego celu dobre mogą okazać się maści mocznikowe. Taka kuracja trwa jednak stosunkowo długo i wymaga nie lada cierpliwości. Jeżeli pojawią się przebarwienia należy udać się do dermatologa.

Zapobiegać wrastaniu włosków można poprzez regularne, nawet codzienne stosowanie peelingu bądź szorstkiej gąbki w celu złuszczenia naskórka. Aby usprawnić przebicie się włosków przed skórę należy stosować balsamy zmiękczające i nawilżające. Jeżeli żadne zabiegi nie pomagają w zwalczaniu ciągle wrastających włosków, warto udać się na zabieg laserowej depilacji owłosienia.

 

Justyna Jazgarska

 

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii uroda i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *