Okrągła twarz – jaka fryzura, jaki makijaż?Idealnym kształtem twarzy jest owal. Ideały mają to do siebie, że rzadko się je spotyka w naturze, natomiast często się do nich dąży. W jaki sposób uzyskać idealny kształt twarzy? Jak wysmuklić pyzate policzki, jaki dobrać kształt fryzury, żeby jeszcze bardziej nie poszerzył i tak już szerokiej twarzy. Jaki makijaż i jaka fryzura będzie najbardziej odpowiednia dla właścicielki okrągłej twarzy?

Twarz okrągła, czyli jaka?

Ogólne wrażenie – twarz szeroka i płaska. Długość i szerokość twarzy ? mniej więcej są sobie równe. Czoło – najwyższy jego punkt znajduje się na środkowej osi twarzy. Linia nasady włosów – zaokrąglona, obniżona w kierunku brwi. Policzki – pełne. Podbródek – mały, zaokrąglony, rozszerzający się.

Twarz okrągła – jaką dobrać fryzurę?

Musimy optycznie wydłużyć twarz. Włosy zatem powinny opadać na policzki, aby zakrywając je za pomocą np. nowoczesnych pazurków czy eleganckich loczków, wysmukliły tę część twarzy. Można włosy spiąć w koński ogon, ale wypuszczając luźne kosmyki na policzki. Możliwa jest grzywka, ale najlepiej asymetryczna, lekka. Niewskazana prosta, krótka grzywka (skraca i poszerza twarz).

Zalecane długości włosów? Albo krótkie (pamiętamy o pazurkach na policzkach) albo dłuższe do ramion. Absolutnie niewskazane fryzury kończące się na równi z brodą (poszerzają twarz).

Kolor włosów? Najlepiej będzie wybrać niejednolitą koloryzację. Grzywka niech będzie jaśniejsza (wydłużymy twarz), po bokach włosy powinny być kilka tonów ciemniejsze (wysmuklimy policzki).

Twarz okrągła – jaki makijaż?

Makijaż ma na celu w tym wypadku wysmuklic i wydłużyć twarz. Podkreślić kości policzkowe, zaznaczyć je. Dodać trójwymiarowości dość płaskiej twarzy, jaka jest twarz okrągła.

Jak tego dokonać?

Najważniejszym elementem makijażu będzie modelowanie. Pamiętajmy, że jasny kolor (jaśniejszy o kilka tonów od reszty twarzy) uwypukla, poszerza, powiększa, ciemny kolor chowa, wysmukla, wyszczupla, błyszczący kosmetyk uwypukla. Modelować możemy różami, brązerami ale też różnymi odcieniami podkładów. Niezależnie od kształtu twarzy i efektu jaki chcemy uzyskać pamiętajmy, że kosmetyk, którym modelujemy policzki powinien się znaleźć w obszarze: oko – nos – usta – żuchwa, ale nie powinien zbliżyć się do tych punktów bardziej niż na odległość dwóch palców. Wysmuklimy i wydłużymy okrągłą twarz modelując okolice kości policzkowych linią jak najbardziej zbliżoną do pionu.

Modelowanie podkładami.

Na odpowiednio przygotowaną skórę twarzy nakładamy podkład w kolorze idealnie dobranym do odcienia karnacji. Następnie na fragmenty wymagające poszerzenia lub uwypuklenia (kości policzkowe, czoło, jeśli jest płaskie i np. krótkie) aplikujemy podkład co najmniej o dwa tony jaśniejszy. Delikatnie wklepujemy, rozcieramy granice pomiędzy kolorami. Na fragmenty wymagające wysmuklenia (boki czoła, żuchwa) nakładamy podkład ciemniejszy niż bazowy, rozcieramy granice. Pamiętamy o kierunku modelowania – pionowy wydłuża, wysmukla, poziomy poszerza, skraca. Twarz okrągłą modelujemy w linii pionowej. Całość matowimy pudrem oraz kontynuujemy makijaż.

Możemy modelować twarz na końcu, czyli po skończonym makijażu. Wówczas używamy kosmetyków suchych takich jak puder brązujący czy róż w kamieniu lub sypki. Jasnym lub lekko błyszczącym różem uzyskamy efekt uwypuklenia (idealny np. do powiększenia kości policzkowych), średnim, ciemnym różem lub brązerem wysmuklimy, zwęzimy, skrócimy twarz oraz nadamy jej bardziej miękki kształt. Brązer lub róż aplikujemy oczywiście na wcześniej zmatowioną twarz za pomocą pędzla. Dopóki nie nabierze się wprawy, dobrze jest nakładać kosmetyki od linii włosów do środka twarzy. Nie wcierać pędzlem, a muskać delikatnie skórę. I zawsze pamiętać o wymienionych wyżej zasadach.

Twarz okrągła – o czym nie można zapomnieć?

Bardzo ważna zasada – nie powielamy kształtu twarzy w kształtach okalających twarz. Czyli twarz okrągła unika okrągłych, miękkich dekoltów, twarz okrągła nie nosi okrągłych okularów. Twarz okrągła przełamuje swój kształt kanciastymi formami zarówno w kształcie fryzury, jak i okularów czy dekoltów.

Justyna Jazgarska
Ten wpis został opublikowany w kategorii makijaż, piękne włosy, stylizacja i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Okrągła twarz – jaka fryzura, jaki makijaż?

 • Tinker Bell pisze:

  Czy twarz okrągła po odchudzeniu może stać się twarzą owalną? Lub jeszcze inna?

  • Justyna pisze:

   Powiem tak – im więcej mamy kilogramów, tym rysy twarzy są pełniejsze, tak samo jest z sylwetką oczywiście. Im więcej mamy tkanki tłuszczowej, tym trudniej jest poprawnie zakwalifikować kształt twarzy to jednego z typów. I raczej bym twierdziła, że jak się ma twarz okrągłą, trójkątną czy jakąkolwiek inną to niezależnie od wagi.

   Jestem w stanie jednak sobie wyobrazić, że okrągła twarz, po sporym schudnięciu, zaczyna przypominać owal, choć idealnym owalem nie jest. Raczej nie zacznie przypominać twarzy trójkątnej, prostokątnej czy gruszkowatej :-).

   Pozdrawiam!

 • aise2 pisze:

  Mam twarz okrągłą z wysokim czołem, a do tego moje włosy sa cienkie, jak dobrać fryzurę? Dodam iż chciałabym mieć długie włosy.

  • Justyna pisze:

   Czy jesteś pewna, że jesteś posiadaczką okrągłej twarzy? Zazwyczaj nie występuje wysokie czoło przy takim typie twarzy. Twarzom z wysokim czołem proponuje się często fryzury z prostą lub ukośną grzywką. Ale prosta grzywka może poszerzyć dodatkowo okrągłą twarz, więc zalecałabym raczej ukośną. Cienkie włosy – nie zalecałabym raczej bardzo długich włosów. Optymalne rozwiązanie (nie obciążające cienkich włosów, wydłużające okrągłą twarz), to fryzura z ukośną grzywką, z pazurkami nachodzącymi na policzki i brodę, włosy sięgające do ramion.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *