Okulary przeciwsłoneczne – moda czy konieczność?Lato w pełni, więc nadszedł czas na omówienie podstawowego atrybutu wakacyjnego, czyli okularów przeciwsłonecznych. Warto sobie uświadomić, że ich zakup to nie tylko bycie modną, to także, a może przede wszystkim, ochrona zdrowia naszych oczu. Czym powinnyśmy się kierować podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych? Jak dobrać odpowiedni ich kształt do kształtu naszej twarzy? Na co bezwzględnie należy zwrócić uwagę?

Jaki mam kształt twarzy?

 

Kluczem do określenia proporcji i zdefiniowania kształtu twarzy, jest podział na strefy. Twarz jest proporcjonalna wówczas, kiedy w każdej ze stref wysokość twarzy jest równa oraz kiedy jest zauważalna symetria połówek twarzy. Mamy wówczas do czynienia z twarzą owalną, czyli z twarzą o rzadko występującym kształcie.

 

Strefa I – biegnie od linii zarostu włosów do najwyższego miejsca w łuku brwiowym. W tej partii analizujemy linię zarostu włosów. Czy włosy rosną nad czołem w linii poziomej, czy okrągłej? Czy po bokach czoła tworzą się ostre kąty, czy układają się półokrągło?

Strefa II – jej wysokość określa długość nosa. Ale na jej początek obieramy koniec strefy I. Jeżeli nos jest zbyt długi, to właśnie ta strefa będzie dominowała w twarzy, tworząc dysproporcje. Patrzymy na szerokość twarzy w tej strefie i położenie uszu.

Strefa III – zaczyna się na wysokości skrzydełek nosa i kończy na linii brody. W tym miejscu zwracamy uwagę na kształt kości żuchwy i położenie ust

 

W klasycznym podziale kształty twarzy dzielimy na dwie grupy: kształty obłe oraz kształty ostre.

 

Do twarzy obłych, czyli miękkich należą: twarz owalna, okrągła, podłużna, gruszkowata, sercowata. Do twarzy ostrych, czyli kanciastych, należą: twarz kwadratowa, prostokątna, trójkątna, sześciokątna, trapezowa.

 

Twarz a kształt oprawek okularów.

 

Wybierając oprawki okularów, należy pamiętać, ze powinny one kontrastować z kształtem twarzy a nie powielać go. Czyli twarz kanciasta lepiej będzie wyglądała w miękkim kształcie okularów, twarz miękka odwrotnie.

 

Rozmiar oprawek powinien być proporcjonalny do twarzy. Do małej twarzy pasują delikatne, małe oprawki. Do dużej odpowiednie są oprawki solidne i większe.

 

Okulary powinny być nie szersze niż twarz.

 

Okulary powinny być zakończone na jednej linii z brwiami (brwi nie powinny znajdować się ani nad ani pod oprawką, gdyż twarz wygląda wtedy nieproporcjonalnie).

 

Okulary powinny sięgać nie niżej niż najwyższy punkt nozdrzy.

 

Szeroko rozstawione oczy „zbliżymy” do siebie, stosując ciemniejsze i silniejsze połączenie oprawek na nosie. Blisko osadzone oczy ?oddalimy? od siebie, stosując jasne lub wąskie połączenie oprawek na nosie.

 

Twarz okrągła – na takiej twarzy okrągłe okulary wyglądają źle, uwydatniając jej pulchność, oprawki powinny mieć linie skośne, uniesione ku górze, nadające twarzy kształt owalny. Odpowiednie są też oprawki kwadratowe i prostokątne, ciężkie, duże, sięgające kości policzkowych. Nieodpowiednie są oprawki cienkie i wąskie.

 

Twarz kwadratowa – kwadratowe okulary poszerzają i zaostrzają kwadratową linię. Oprawki powinny mieć łagodne, zaokrąglone krawędzie, które zmniejszają twarz i łagodzą linię. Przy kwadratowej twarzy powinno się unikać małych oprawek o prostych liniach, a także opadających, „smutnych”.

 

Twarz trójkątna – pasują do niej okulary o różnych kształtach, ładnie harmonizuje z okularami dużymi w lekkiej i cienkiej oprawie, o liniach lekko opadających.

 

Kolor soczewek.

 

Brązowe, złociste, miedziane: redukują blask słońca, poprawiają kontrast i widoczność, selektywnie filtrując niebieskie światło. Doskonałe do jazdy samochodem, aktywności na świeżym powietrzu, sportów wodnych i zimowych.

 

Szare, zielono-szare: soczewki ogólnego przeznaczenia. Redukują blask słońca, zachowując naturalne odwzorowanie barw.

 

Żółte, różowe: zwiększają kontrast i ostrość, zwłaszcza przy niewielkim nasłonecznieniu.

 

Zastanawiając się nad wyborem barwy soczewek warto pamiętać, że istnieją soczewki zabarwione gradalnie, silnie zabarwione swojej w górnej części, których zabarwienie przechodzi ku dołowi w coraz mniej intensywne.

 

Filtry.

 

Okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed nadmiarem światła widzialnego i promieniowania ultrafioletowego. Gdy do oka dociera wielokrotnie silniejsze światło niż to niezbędne dla dobrego widzenia, to powoduje ono efekt olśnienia, bóle i łzawienie oczu oraz obniżenie percepcji.
Drugim ważnym powodem używania okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszego wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV). Promieniowanie UV może być źródłem groźnych uszkodzeń narządu wzroku.

Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne zapewniają ten sam poziom ochrony przed UV. Okulary ?przeciwsłoneczne? bez filtra UVA i UVB mogą wyrządzić więcej szkód niż nie noszenie okularów w ogóle. Tak się dzieje dlatego, że ciemne okulary ?oszukują? źrenicę, która rozszerza się pozwalając wejść większej ilości promieni UV, które uszkadzają siatkówkę i soczewkę oka. Skuteczne okulary przeciwsłoneczne powinny blokować zarówno promieniowanie UVA jak i UVB, podczas gdy większość filtruje jedynie UVB. Okulary z filtrem klasy 1 blokują minimum 90% promieniowania UVA i 99% UVB, a z filtrem klasy 2 – minimum 70% promieniowania UVA i 95% UVB.

 

W sklepie.

 

Wybierając okulary w sklepie lub u optyka zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • ochronę przed promieniowaniem, sama naklejka na okularach z takim napisem nie jest tego gwarantem, a okulary bez filtra wyrządzają więcej szkody niż chodzenie bez nich;
  • kolor szkieł, na słoneczne dni najlepsze są okulary z grafitowymi lub brązowymi szkłami, w pochmurny dzień lub wieczór najlepiej ubrać te, których szkła mają kolor żółty, pomarańczowy lub jasnozielony;
  • to czy okulary są dobrze dopasowane do kształtu głowy, by promienie słoneczne nie przedostawały się z boku lub z góry.

 

Justyna Jazgarska

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii moda, uroda i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *