Wrastające paznokcie – jak pozbyć sie tego problemu?Wrastające paznokcie to problem, który dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych. Jest to stan, w którym części paznokcia palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę i rosnąc wbijają się w nią, co wywołuje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Objawy i dolegliwości.

 

Istotą wrastającego paznokcia, jest zawijanie się paznokcia z jednej lub obu stron palca do wału, który otacza płytkę paznokciową. W miejscu, w którym paznokieć się wrasta powstaje bardzo bolesny stan zapalny, który powstaje na skutek podrażniania tkanki wału paznokciowego.

 

Profilaktyka w tego typu schorzeniach jest jedna, przede wszystkim pielęgnacja paznokci. Jeżeli po usunięciu w dalszym ciągu usuwana część będzie się wrastać, należy założyć na paznokieć tzw. „klamrę”, która będzie przytrzymywać paznokieć, tak aby podczas wzrostu unosił się lekko do góry nie wpijając się w skórę. Wiele gabinetów kosmetycznych oferuje tego typu zabieg oraz dba o paznokieć nadając mu podczas piłowania odpowiedni kształt

 

W przypadku prawidłowego postępowania wrastający paznokieć nie jest poważnym problemem. Jeżeli jednak rozwinie się zakażenie, niezbędna jest pomoc lekarska.

 

Objawy tego stanu:

 • Silny uciskający ból w obrębie wału paznokciowego po stronie, po której paznokieć wrasta pod skórę.
 • Skóra wału paznokciowego po tej stronie jest nieznacznie obrzęknięta i zaczerwieniona
 • Opuchlizna.
 • Jeżeli w wyniku zaniedbań higienicznych i braku właściwego leczenia dojdzie do zakażenia bakteryjnego uszkodzonej skóry, objawy znacznie się nasilają. Ból jest silniejszy, przybiera stały charakter, czasem daje wrażenie pulsowania. Obrzęk i zaczerwienienie w obrębie skóry wokół paznokcia są bardzo wyraźne, a jej dotykanie sprawia pacjentowi szczególnie silny ból. Spod skóry pokrywającej wrastającą część paznokcia wydobywa się, po jej uciśnięciu, niewielka ilość mętnej, czasem ropnej wydzieliny
 • W przypadkach bardzo zaniedbanych zakażenie może obejmować cały palec, szerząc się w obrębie tkanki podskórnej.

 

Jakie są przyczyny wrastania paznokci?

 

Wrastające paznokcie są skutkiem zwiększonego zagięcia płytki paznokciowej.

 

Wrastające paznokcie rozwijają się dzięki:

 • niewłaściwej pielęgnacja paznokci i wycinanie kątów paznokcia,
 • zaburzeniu wzrostu paznokcia,
 • predyspozycji genetycznych,
 • noszeniu niewłaściwego obuwia,
 • wadom stóp.

 

Jak możemy zapobiegać tej dolegliwości?

 

 • Unikanie zakładania zbyt ciasnych butów.
 • Prawidłowe obcinanie paznokci. Należy zwrócić uwagę, żeby wolny brzeg paznokcia nie był zaokrąglony (ścięte brzegi paznokcia), lecz prosty, a nawet nieco wklęsły. Szczególnie unikać należy wprowadzania ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórę, gdyż powoduje to niewielkie zranienia skóry, które stanowią dla bakterii doskonałe miejsce rozwoju..
 • W celu uniknięcia innych form infekcji wału paznokciowego nie należy obcinać nożyczkami ani nawet specjalnymi cążkami tak zwanych ?skórek?. Zamiast tego należy je codziennie, po zwilżeniu wodą, delikatnie zsunąć do tyłu przy pomocy kciuka lub zwilżonego ręcznika, albo odsuwać drewnianym patyczkiem, po wcześniejszej aplikacji zmiękczającego skórki preparatu.

 

Na czym polega leczenie?

 

Celem leczenia jest jak najszybsze zlikwidowanie stanu zapalnego i ewentualnego zakażenia bakteryjnego, a następnie zabezpieczenie chorego przed dalszym wrastaniem paznokcia.

 

Zalecenia ogólne:

 • Wygodne, dobrze dobrane obuwie.
 • Przestrzeganie higieny stóp.
 • Prawidłowe obcinanie paznokci.
 • W przypadku stanu zapalnego pomocne może być kilkunastominutowe moczenie palca w ciepłych mydlinach powtarzane kilka razy dziennie.
 • Aby płytka mogła powrócić w naturalny rowek, kawałek waty nasącza się w witaminie E lub w płynie do wrastających paznokci wkłada delikatnie patyczkiem między rowek a płytkę. Opatrunki należy zmieniać codziennie.

 

Leczenie farmakologiczne:

 • Leki przeciwbólowe w przypadku nasilonego stanu zapalnego lub zakażenia – zwykle wystarczające są popularne środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępne w aptece bez recepty
 • Antybiotyki – stosowane niezwykle rzadko, tylko w przypadku rozległej i nasilonej infekcji całego palca

 

Leczenie zabiegowe.

 

Stosowane jest w przypadku, gdy nieskuteczne okazały się wyżej opisane metody poradzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. Najpopularniejszymi są dwie metody:

 • Usunięcie wrastającego paznokcia w całości (nowy paznokieć zwykle nie ma tendencji do wrastania).
 • Klinowe wycięcie paznokcia. Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska obejmującego wrastającą część paznokcia wraz z przyległym wałem paznokciowym w miejscu wrastania. Powstały ubytek skóry i paznokcia zeszywa się lub pozostawia nie zeszyty. Gojąc się, paznokieć zwykle odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania. Choć początkowo jest nieco węższy niż odpowiadający mu paznokieć na drugiej stopie, już po kilku tygodniach odzyskuje pierwotną szerokość
  Oba wymienione zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i są całkowicie bezbolesne.

 

 

Justyna Jazgarska

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii uroda i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *